FAQ

Skąd pochodzą uszkodzone mobile?
Większość wystawianych pojazdów pochodzi od firm ubezpieczeniowych, poleasingowych, dealerów czy osób prywatnych. Podczas wybierania potencjalnych aut należy zwracać uwagę od kogo je kupujemy.

Czy opłaca się ściągać mobile z USA?
Oczywiście warto, mobile zza Oceanu są często znacznie lepiej wyposażone, i możemy być pewniejsi co do ich historii. Auta powypadkowe można nabyć nawet 40% poniżej polskiej ceny rynkowej.

Czym się różnią samochody z USA, od tych z Europy?
Samochody produkowane na rynek amerykański różnią się licznikiem w milach, oraz oświetleniem. Wszystkie części wykorzystane w autach są jednak znormalizowane i można ich używać zamiennie między wersją amerykańską i europejską.

Czy wszystkie mobile zakupione w USA można zarejestrować w Polsce?
Zdecydowaną większość można bez problemu zarejestrować w Polsce, niektóre jednak będą wymagały przystosowania na rynek europejski – przeróbka bądź wymiana oświetlenia tylnego, czy zmiana licznika na wyskalowany w km. Auto musi także posiadać odpowiedni TITLE (akt własności). Każdego mobila przed przystąpieniem do licytacji zawsze sprawdzamy, jeśli coś będzie stało na przeszkodzie do sprawnego zarejestrowania na pewno Cię o tym poinformujemy!

Jak mogę znaleźć odpowiedni samochód z USA?
Mobila możesz szukać samodzielnie na stronach poniższych domów aukcyjnych:
• copart.com
• iaai.com
• impactauto.ca
Bądź po prostu dać nam znać za czym dokładnie się rozglądasz, a my podeślemy Ci typy warte uwagi.

Czy przed rozpoczęciem aukcji podpisujemy umowę?
Oczywiście, przed przystąpieniem do aukcji podpisujemy umowę, następnie wymagamy wpłaty zaliczki na nasze konto firmowe (równowartość prowizji za sprowadzenie). Jest to zabezpieczenie przed nie opłaceniem wygranego auta, wówczas dom aukcyjny obciąża nas karą pieniężną.

Czy za udział w licytacji pobierana jest jakaś opłata?
Za sam udział w licytacji nie ma żadnych opłat, dlatego warto próbować upolować jak najkorzystniejszą okazję. Dopiero po wygranej aukcji do wylicytowanej kwoty doliczana jest prowizja domu aukcyjnego rzędu kilkuset dolarów (zależnie od wylicytowanej kwoty).

Ile wynosi Państwa prowizja?
Nasza prowizja wynosi kolejno:
• 2500 PLN brutto za samochody osobowe, łodzie i jachty
• 1500 PLN brutto za motocykle, quady, skutery wodne.

Jak mogę wpłacić zaliczkę oraz kwotę należną za mobila?
Wpłacić zaliczkę należy na nasze konto firmowe w wysokości równowartości pobieranej prowizji za importowanego mobila. Honorujemy przelewy w PLN, EUR, USD. Numer konta zawarty jest w podpisywanej przed przystąpieniem do współpracy umowie. Płatność za wylicytowany pojazd odbywa się poprzez przelew bezpośrednio na konto domu aukcyjnego w USD.
Opłaty transportowe
Koszta odprawy celnej należy przelać w EUR na konto agencji celnej obsługującej dany port.

Ile mam czasu na zapłatę za wylicytowanego mobila?
Na opłacenie wylicytowanego mobila mają Państwo 72h od wygranej aukcji. Zalecamy jednak niezwłoczne wykonanie przelewu, ponieważ dom aukcyjny potrafi
doliczyć opłatę postojową w przypadku kilkudniowych opóźnień. Trzeba również pamiętać o wydłużonym czasie księgowania przelewów
międzykontynentalnych.

Kiedy otrzymam zwrot zaliczki, jeśli nie dojdzie do wygrania aukcji?
Zwrot zaliczki przelewany jest z powrotem na konto z którego została wysłana natychmiast po przegranej aukcji, bądź na życzenie może przejść na kolejnego mobila. Zwrot powinien zostać zaksięgowany najpóźniej w przeciągu 2 dni roboczych.

Jak przewidzieć ostateczną cenę mobila wystawionego na aukcji?
Bazując na podstawie ceny rynkowej nieuszkodzonego mobila w Polsce, wcześniejszych aukcji podobnych egzemplarzy, kosztów importu oraz naprawy należy wyznaczyć maksymalną kwotę do której powinniśmy licytować. Przy dobrym oszacowaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 40% ceny podobnego pojazdu na krajowym rynku. Podczas licytowania należy pamiętać, że próba nic nas nie kosztuje i lepiej trafić dobrą okazję za piątym razem, niż dokonać słabego zakupu za pierwszym. Oczywiście służymy pomocą przy wyznaczaniu limitu do którego warto próbować.

Jaki jest koszt sprowadzenia mobila z USA?
Na ostateczny koszt składa się wiele czynników, więcej dowiesz się z zakładki opłaty.

Jaki jest czas oczekiwania na mobila z USA?
Od momentu wygranej aukcji przeważnie mobile docierają do Państwa rąk w przeciągu od 5 do 12 tygodni. Uzależnione jest to od lokalizacji aukcji, oraz przepustowości portów.

Jak wygląda cały proces zakupu mobila?
Wszystkiego o imporcie mobili zza oceanu dowiesz się z zakładki procedura zakupu.

Czy mogę śledzić mojego mobila po zakupie?
Oczywiście na każdym etapie są Państwo informowani o kolejnych ruchach mobila. Po wygranej aukcji auto trafia do bazy załadunkowej gdzie robimy dodatkowe zdjęcia. Następnie podczas frachtu morskiego wysyłamy link do śledzenia kontenera jak przesyłki kurierskiej.

Jakie opłaty celno-skarbowe mnie obowiązują?
Zależnie od rodzaju importowanego pojazdu mogą Państwo sprawdzić obowiązujące koszta w zakładce opłaty.

Czy muszę jechać do urzędu celnego osobiście odprawić mobila zakupionego w USA?
Oczywiście nie ma takiej potrzeby, na podstawie Państwa upoważnienia wszystkimi formalnościami zajmuje się nasza firma. Bez względu na port destynacji mobila odprawiamy pojazd w Państwa imieniu.

Czy zajmujecie się naprawą sprowadzonych mobili?
W związku ze współpracą z lokalnymi warsztatami mechanicznymi, czy blacharskolakierniczymi podejmujemy się naprawy mobili importowanych przez naszych klientów. Korzystamy z usług sprawdzonych i doświadczonych specjalistów którzy doprowadzą Państwa auto do jego pierwotnego blasku.

Czy zajmujecie się przystosowaniem samochodu do wymogów europejskich?
Oczywiście w przypadku kiedy zajmujemy się naprawą Państwa mobila również przystosowujemy go do warunków europejskich tak, by oddać go gotowego do
rejestracji. Jeśli jednak zdecydują się Państwo na samodzielną naprawę auta, wtem służymy pomocą w przystosowaniu go do naszych wymogów. Możemy polecić firmy które zajmą się chociażby przerobieniem lamp, zakodowaniem nawigacji czy kompletną konwersją komputera pokładowego na wersję europejską.

Jaki jest koszt naprawy samochodu?
Koszta naprawy uszkodzonego pojazdu zależą od wielu czynników, dlatego przed przystąpieniem do licytacji zalecamy zapoznanie się z rynkowymi cenami części pod dany model. Polecamy również skonsultowanie uszkodzeń z mechanikiem, aby wyraził opinię co do zakresu napraw i przedstawił wstępną wycenę.

Co znaczy SALVAGE TITLE i czy można zarejestrować takiego mobila w Polsce?
Każdy stan inaczej definiuje SALVAGE TITLE, jednak większość powypadkowych aut ma nadany tego typu akt własności. Niemniej jednak jest to tytuł który pozwala nam na zarejestrowanie auta bez żadnych przeszkód na terenie Europy.

Co oznacza CLEAN TITLE?
Auta z tego typu aktem własności cieszą się bezwypadkowym statusem i nie znajdziemy w jego historii żadnych zapisów o stłuczkach, wypadkach czy tego typu zdarzeniach. Przeważnie takie auta nie posiadają żadnych uszkodzeń, bądź są one minimalne.

Jakie dokumenty potrzebne są do rejestracji mobila z USA?
Do zarejestrowania importowanego z USA mobila będzie nam potrzebne:
– Stanowy akt własności (title),
– Faktura zakupu (bill of sale),
– Potwierdzenie odprawy celnej,
– Tłumaczenie powyższych dokumentów,
– Potwierdzenie opłaconej akcyzy,
– Przegląd techniczny pojazdu,
– Opłata rejestracyjna w wysokości 256 PLN